Jdi na obsah Jdi na menu

Zemřel významný představitel světového baptismu

29. 4. 2019

denton-lotz.jpg

Ve svých osmdesáti letech zemřel v uplynulých dnech věrný Boží služebník a dlouholetý tajemník Světového svazu baptistů Denton Lotz. Náš sbor byl s Dentonem Lotzem před rokem v kontaktu, kdy byl pozván na oslavy 90. výročí postavení Domu Smíření, naší současné modlitebny. Přislíbil, že přijede. Začali jsme domlouvat podrobnosti návštěvy. Ovšem po jeho návratu z oslav baptistů v Nepálu nám napsal, že vážně onemocněl a již nebude moci cestovat. Proto se nakonec z účasti na výročí našeho sboru omluvil. Jeho poslední návštěva Prahy se tak uskutečnila v roce 2008, kdy se zde zúčastnil Koncilu Světového svazu baptistů. Rok předtím v rámci příprav na koncil pak zavítal do baptistického sboru v Jablonci nad Nisou.

Denton Lotz pocházel ze státu New York ve Spojených státech a svá teologická studia uskutečnil na bohoslovecké fakultě Harvardské univerzity. V roce 1971 se již se svou manželkou Janice dostává do Evropy, kde začíná působit jako profesor misie a homiletiky na Baptistickém teologickém semináři v Ruschlikonu, ve Švýcarsku.

Do doby sedmdesátých let se také datuje jeho velké přátelství s naším kazatelem, br. Stanislavem Švecem, který v té době již působil na plný úvazek jako tajemník ústředí Bratrské jednoty baptistů. Nezapomenutelný se stal pro ses. Alenku Švecovou, členku našeho sboru a vdovu po kazateli Švecovi, jejich společný pobyt s Lotzovými v Tatrách a také mnohé návštěvy Dentona Lotze v tehdejším Československu, při kterých jej Stáňa Švec doprovázel. Jako zahraniční host se br. Denton Lotz často účastnil v sedmdesátých letech otevírání nových modliteben, jako například modlitebny sboru BJB v Chebu, ve Vsetíně nebo v Jablonci nad Nisou.