Jdi na obsah Jdi na menu

Ohlédnutí za Procházkovou přednáškou 2010

28. 9. 2010

V sobotu 25. září 2010 se v našem sboru konal již 4. ročník Procházkovy přednášky. Při letošním setkání jsme jsme se věnovali politickým procesům s představiteli a kazateli BJB v 50. letech 20. století.

 

Připomněli jsme si bezprostřední události, které vedly k zatýkání našich kazatelů. Na začátku zazněla reprodukce autentického výslechu o činnosti a fungování BJB z jiného procesu ještě než vlastní zatýkání baptistických kazatelů začalo (četli L. Mečkovský a P. Dolenský). Hovořili jsme o průběhu velice dramatických událostí roku 1952, kdy během krátké doby tří měsíců měla téměř polovina českých a moravských sborů své kazatele ve vězení. O zatýkání a době ve vyšetřovací vazbě jsme slyšeli čtená svědectví bratří kazatelů Říčaře a Mikulenčáka  (četli P. Macek a J. Koukal). Ze zvukového záznamu zaznělo svědectví br. kaz. Mareše. Také jsme se zaposlouchali do výpovědi o traumatické zkušenosti ze 48 hodinového výslechu br. kaz. Vaculíka z Bratislavy, jenž uniknul zatčení jen kvůli svému stáří (četl J. Gondáš). Rovněž jsme vyslechli svědectví vzácných hostí ses. Lydie Špringlové (dcery kaz. Burgeta) a Drahušky Drozdové (dcery kaz. Mareše). Tímto bychom chtěli oběma dcerám vězněných kazatelů poděkovat za jejich vstřícnost sdílet se s námi o tomto velice bolestivém období v jejich rodinách.

 

V rámci diskuse vedené br. kaz. J. Bistraninem nám na závěr přiblížil tehdejší situaci na Slovensku br. kaz. Šaling, kterému rovněž děkujeme za jeho příspěvek. Komentář k dobovým událostem poskytly a programem provázely sestry Ester Pěkná a Lydie Kucová. Po skončení programu byla možnost k dalším neformálním rozhovorům a také k prohlížení nástěnek s mnohými dobovými materiály. Fotografie z Procházkovy přednášky 2010 naleznete ve fotoalbu.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Procházkova Přednáška 2010