Jdi na obsah Jdi na menu

Ohlédnutí za Procházkovou přednáškou 2011

Ohlédnutí za Procházkovou přednáškou 2011

 

První sobotu v říjnu tohoto roku se v našem sboru konal 5. ročník Procházkovy přednášky.

Téma letošní přednášky navázalo na předchozí ročník, ve kterém jsme se věnovali vykonstruovaným soudním procesům s představiteli a kazateli BJB v letech 1952-53. Letos jsme se zabývali nesnadným obdobím padesátých let po přelomové konferenci v roce 1953, ve kterém BJB sice již nečelila přímému pronásledování jako v případě odsouzených kazatelů ve vykonstruovaných procesech. Formy represe byly skrytější, o to však záludnější. Hovořili jsme o nesmírném morálním tlaku v tehdejší době ze strany Státní bezpečnosti na jednotlivce, sbory i vedení Jednoty. V tomto ohledu jsme si připomněli osud br. kaz. Viléma Pospíšila ve Vikýřovicích, který byl zatčen v r. 1955 pro odepření spolupráce s StB. Byl nevinně odsouzen, strávil více než tři roky ve vězení a po propuštění nesměl řadu let sloužit. Ve stručnosti jsme si v závěru připomněli osudy ostatních uvězněných kazatelů po jejich propuštění.

Celé setkání bylo také tentokrát obohaceno osobními vzpomínkami účastníků. Osobním svědectvím a vzpomínkou na uvěznění bratra Viléma Pospíšila přispěl do programu br. kaz. Jan Pospíšil, syn vězněného kazatele, který si uchoval ve své paměti pohnuté události svého dětství. Bratr Miroslav Kuc vzpomněl na věznění br. kaz. Viléma Jersáka z jeho osobního vyprávění. O své době ve vězení krátce po komunistickém převratu se s posluchači podělil br. Josef Holec a o perzekuci své rodiny vzpomněla ses. Mira Blažková. Všem přispěvatelům svými svědectvími a vzpomínkami na tuto nesnadnou dobu nedávných dějin baptistických sborů patří dík.

Programem letošního setkání, jehož fotografie si můžete prohlédnout ve fotoalbu, provázely sestry Ester Pěkná a Lydie Kucová.

 

 

Náhledy fotografií ze složky PP2011