Jdi na obsah Jdi na menu

Procházkova přednáška 2010 - Stát a cíkev po únoru 1948 II.

31. 8. 2010

Procházkova Přednáška 2010 - Stát a církev po únoru 1948


Vykonstruované soudní procesy s kazateli a představiteli BJB

aneb důsledky změn státního režimu pro Bratrskou jednotu baptistů v 50.letech 20.století

 

Milé sestry, milí bratři, přátelé,  

rádi bychom Vás pozvali k dalšímu setkání z cyklu Procházkova přednáška. Stalo se již příjemnou tradicí, že se v posledním zářijovém víkendu scházíme v pražském pankráckém sboru ke společnému nahlížení do historie českého (československého) baptistického společenství.

V rámci posledního setkání, v září roku 2009, jsme otevřeli téma vztahu státu a církve.  Zvýšenou pozornost jsme věnovali událostem padesátých let a různým případům pronásledování církví a omezování lidské svobody. Toto téma jsme se mohli pokusit pochopit v i širších souvislostech různých církevních denominací díky účasti hostů z Církve československé husitské, Českobratrské církve evangelické a Církve adventistů sedmého dne.

Letošním setkáním chceme navázat tam, kde jsme před rokem skončili. Vrátíme se zpět do temné kapitoly 50.let 20. století, ale zaměříme se už detailněji na události v naší jednotě, konkrétně na vykonstruované soudní procesy s kazateli. Tyto procesy tehdy český baptismus ochromily nebývalým způsobem, když v nich byla odsouzena velká většina všech tehdejších kazatelů.

V současné době pilně pracujeme v archivech a sbíráme vzpomínky dosud žijících pamětníků a potomků vězněných kazatelů. Věříme, že i toto je jeden ze způsobů, jak naložit s dědictvím a odkazem minulosti, jak se poučit z cest víry československého baptismu, ať už byly tyto cesty jakkoliv (ne)snadné či (ne)lichotivé.

Děkujeme touto cestou také všem těm, kteří se s námi o své vzpomínky podělili.

 

 

s prosbami o Boží požehnání se těšíme na společné setkání

v sobotu 25. září ve sboru BJB Na Topolce

 


 

 

Náhledy fotografií ze složky Přípravy Procházkovy přednášky 2010