Jdi na obsah Jdi na menu

Procházkova přednáška 2011 - Perzekuce BJB v 50. letech 20. století

Milí bratři, sestry a přátelé,

srdečně vás zveme k pátému setkání z cyklu Procházkova přednáška, které proběhne ve sboru BJB Na Topolce v sobotu 1. října 2011 od 11 hodin. Tato setkání z cyklu, který ve svém názvu nese jméno významného představitele českého resp. československého baptismu, Dr. Jindřicha Procházky, se věnují historickým tématům spjatým s dějinami BJB ve snaze objevovat a porozumět cestě, kterou Jednota ušla v průběhu desetiletí své existence.

Letošním setkáním navážeme na trnitou a neschůdnou cestu, kterou BJB procházela v budovatelském období komunistického režimu (1948-1953), jímž nezůstala nedotčena. Při setkání před rokem jsme se podrobně seznámili s průběhem politických procesů s kazateli a předními činiteli BJB, které výrazným způsobem zasáhly do života sborů a celé Jednoty. V tomto roce se budeme věnovat důsledkům procesů pro další existenci BJB,připomeneme si osudy vězněných kazatelů po jejich propuštění, nahlédneme na dění v 50. letech z pohledu sborů a také se dotkneme otázky represe BJB v 50. letech ze strany bývalé Státní bezpečnosti. Přitom se nevyhneme otázce tlaků na sbory i jednotlivce s tím spojeným.

Vedle získávání materiálů pro letošní setkání v archivech baptistických sborů, archivech při českém Ústavu pro studium totalitních režimů a slovenském Ústavu pamäti národa si nesmírně ceníme výpovědi pamětníků, bratří a sester z našich sborů v Čechách, na Moravě i na Slovensku, kteří byli ochotni se o své zkušenosti z života BJB i sborů v 50. letech s námi podělit.

Fotografie z těchto setkání s pamětníky naleznete v obrazové příloze.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Přípravy Procházkovy přednášky 2011